Doğu Boy Koli ve Koruyucu Ekipman

Yurtdışına kargo gönderilirken ya da yurtdışından kargo alırken akıllardaki en önemli soru işaret taşıma sırasında ürüne zarar gelip gelmeyeceğidir. Yurtdışı kırılmaz kargo için yapılması gereken ilk iş kolilemeye özen göstermektir. Doğru şekilde kolileme yapılmış bir ürünün zarar görme ve kırılma ihtimali oldukça azalacaktır. Bunun için öncelikle doğru boyutta bir koli tercih edilmelidir. Fazla büyük ya da fazla küçük koliler yeterince iyi koruma sağlamamaktadır. Doğru boy koli seçiminin ardından koruyucu ekipmanlarla gönderi sarılmalıdır. Genellikle havalı poşetler koruyucu malzeme olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında köpük ya da farklı malzemelerde kullanılabilmektedir. Kargo firmaları gönderilerin taşıma sırasındaki güvenliğine önem verdikleri için koruyucu ekipman konusunda müşterilerine yardımcı olmaktadır. Bu ürünleri kargo firmamızın şubesinden temin etmeniz mümkündür.

Uyarı Yazısının Önemi

Yurtdışı kırılmaz kargo gönderimi sağlamak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu kargo kolisinin üzerinde “Dikkat Kırılacak Eşya”, “Hassas Ürün” ve “Dikkatli Taşıyın” gibi uyarılar yazmaktır. Ancak bu gönderi başka bir ülkeye gideceği için üzerine yazılacak uyarının sadece Türkçe yazılması yeterli değildir. Mutlaka İngilizce uyarı yazıları yazılmalıdır. Ayrıca kargonun gideceği ülkede Yunanca, Boşnakça, Arapça ya da farklı bir dil konuşuluyor ise İngilizce uyarı da yeterli olmayacaktır. Böyle bir durumda kargonun gönderildiği ülkedeki yerel dilde uyarı yazıları mutlaka yazılmalıdır. Böylece kargo kutusunun üzerinde üç farklı dilde hassas taşıma uyarısı yazılmış olacaktır. Bu uyarı yazısının olduğu koliyi taşıyacak kargo görevlileri içinde hassas ürün olduğu bilinciyle azami özen göstereceklerdir. Bunun sayesinde gönderi kilometrelerce mesafeden gelmiş olsa bile sağlam bir şekilde alıcısına teslim edilecektir.

Sigorta Yaptırın

Doğru kolileme yöntemi, gönderinin koruyucu ekipmanla sarılması ve üzerine çeşitli dillerde uyarı yazılarının yazılması yurtdışı kırılmaz kargo gönderim için büyük ölçüde yeterli olacaktır. Ancak bazen tahmin edilemeyen kazalar meydana gelebilmektedir. Yurtdışına gönderilen ürün eğer kırılma potansiyeline sahipse ve değerliyse sigorta yaptırılmalıdır. Sigorta konusunda kargo firmalarının kendi sigorta paketleri olduğu gibi özel sigorta şirketleri de gönderileri sigortalayabilmektedir. Sigorta işleminin yapılması gönderinizin hasara uğraması durumunda bile sizi koruyacaktır. Yurtdışı gönderilerde taşıma işlemi oldukça uzun bir süreçtir. Bundan dolayı hassas gönderiler mutlaka sigortalanmalıdır.