Uygunluk Demek Ucuzluk Demek Mi ?

Kargo göndericileri ve kargo alıcıları kendileri için en uygun kargoyu bulmak istemektedir. Uygun kargo denildiğinde ilk akla gelen fiyatının ucuz olmasıdır. Alıcı ve satıcılar kargo tercihini yaparken ilk önce fiyat değerlendirmesi yapmaktadır. Bir kargonun fiyatının uygun olması onun tercih edilme olasılığını arttırmaktadır.

Uygun fiyatlı bir kargonun ideal ölçülere sahip bir koliye konulmuş olması gerekmektedir. Doğru koli tercihi, kargo masraflarını kısmanın önemli bir noktasıdır. Göndericilerin kargo firmalarıyla anlaşmalar yapmaları kendileri için faydalı olacaktır.

Kargo firmaları düzenli müşterilerinin isteklerini her zaman titizlikle dikkate alırlar ve müşterilerine özel kampanyalar sunarlar. Unutmayın, düzenli müşteriler her zaman için ayrıcalık elde şansına sahiptirler. Her ne kadar uygunluk denildiğinde akla ucuzluk geliyor olsa da, uygunluk sadece ucuzluktan ibaret değildir.

Kolay Ulaşım

Uygun kargonun belirlenmesi için ikinci önemli husus kargo şubelerinin göndericiye yakın olmasıdır. Göndericiler kendilerinden kilometrelerce uzakta bulunan bir şubeye gidip gönderi yapmak istemezler. En yakın olan şube hangisi ise kargo firmasıyla çalışmak daha kolay olur. Kimi zaman daha pahalı olsa dahi daha yakında bulunan kargo firmaları en uygun kargo olarak görülerek tercih edilebilir.

Şubesi uzakta olan kargolar uygun kampanyalarla adresten kargo teslim alım hizmeti sunabilmektedir. Ancak adresten kargo alımının ek maliyet yaratacağı unutulmamalıdır. Hem alıcı için hem de gönderici için en uygun kargo; şubesi en yakın kargodur. Şube ağı zengin kargo şirketleri her zaman daha fazla tercih edilmektedir.

Teslim Şartları

Şehir merkezlerinden uzak bazı ilçelere kargo gönderileri belli günlerle sınırlı olabilmektedir. Bundan dolayı acil olan gönderiler, dağıtım ağı daha geniş kargo firmaları tarafından gönderilmelidir. Böylece kargoların, kargo merkezlerinde bekleme süreleri azalacaktır. Uzun mesafeli gönderilerde kara taşımacılığının tercih edilmesi kargonun geç gitmesine neden olabilir. Böyle durumlarda uçak (hava) taşımacılığının tercih edilmesi zamandan tasarruf sağlayacaktır.

Ayrıca teslim şartları göz önünde bulundurulurken gönderinin gideceği bölgenin coğrafi özellikleri de dikkate alınmalıdır. Özellikle kışın çetin geçtiği bölgelerde ulaşımla ilgili zaman zaman sorunlar yaşanabilmektedir. Göndericinin hava koşullarını mutlaka dikkate alması gerekmektedir.