Sınırlar Gönderinize Engel Değil

Türkiye’de uluslararası gönderi hizmeti veren firmaların sayısı her geçen yıl artmaya devam etmektedir. Bu firmalar özellikle liman şehirlerini merkez olarak tercih etmektedir. Gerek ülkemize yurtdışından gelen gönderiler gerekse ülkemizden yurtdışına çıkan gönderiler oldukça fazladır. Bu durum ticari hayata zenginlik katmaktadır. Ticaret hacminin sürekli büyümesi, uluslararası gönderiye daha fazla ihtiyaç duymamıza nedeni olmaktadır. Firmalar müşterilerine farklı hizmetler sunarak onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır.

Artık eski dünyadaki klasikleşmiş duvar gibi sınırlar yoktur. Çin seddi sadece tarihi değere sahiptir. Çin malları bütün dünyaya egemendir. Yeni dünya düzeninde uluslararası gönderi imkânı çok daha kolaydır. Fakat gönderinin kolaylaşmış olması hukuki düzenlemelerin göz ardı edileceği anlamına gelmemektedir. Her ülkenin kendisine özgü bir gönderi politikası olabileceğini unutmayın. Bu politikayı göz önünde bulundururken sadece kendi ülkenizi değil, gönderinizin gideceği ülkenin hukuki prosedürlerini de araştırmalısınız.

İşi Uzmanına Bırakın

Uluslararası gönderi hizmetinden faydalanmanın kendisine göre farklı kuralları bulunmaktadır. Yurt dışı kargom olarak sizlere en iyi uçak kargo hizmetini sunmaktayız. Ülkeden ülkeye değişen ilave bürokratik işlemler, taşıma için gerekli yetki belgeleri gerekmektedir. Ayrıca taşınan eşyaların cinsine göre uluslararası gönderilerde mesleki bilgi ve beceri ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı gönderinizi işinde uzmanlaşmış firmalarla alıcısına ulaştırmalısınız.

Uluslararası gönderi şirketlerinin her geçen yıl sayıca artması, müşterilerin seçici olmasını gerektirmektedir. Gönderinizi teslim etmeden önce, çalışacağınız şirketin yasal prosedürlere hâkim olup olmadığına ve gönderinin teslim edeceği ülkede geniş bir dağıtım ağına sahip olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Yetki Belgeleri

Uluslararası gönderi ayrı bir uzmanlık alanıdır. Uzmanlaşmanın göstergesi olarak şirketler verecekleri hizmet türüne göre yetki belgeleri almalıdır. Uluslararası gönderi alanında verilen hizmetlerde C belgesi alma şartı bulunmaktadır. Gönderinizi teslim etmeden önce mutlaka firmanın gerekli şartları taşıyıp taşımadığını kontrol etmelisiniz.

C sınıfı yetki belgeleri kendi içerisinde üçe ayrılmıştır. C1 yetki belgesi; uluslararası şahsınıza ait özel eşyaları gönderebilmenizi sağlar. C2 yetki belgesi; ticaretle ilgilidir ve bu belge uluslararası ticari gönderme hizmetini size sunar. C3 yetki belgesi; taşınma eşyalarınızı ilgilendirmektedir. Buna göre, eğer özel eşyalarınızı gönderecekseniz C1 yetki belgesi; ticaretle uğraşıyorsanız C2 yetki belgesi; evinizi bir ülkeden başka bir ülkeye taşıyacaksanız C3 yetki belgesi olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.