Kargo Sektörünün Bel Kemiği

Acente kargo, kargo şirketlerinin müşteri ile buluşmasını sağlayan birim olarak tanımlanmaktadır. Kargo göndermek isteyen kişiler kargo şirketlerinin acentelerine giderek gönderilerini teslim etmektedir. Aynı şekilde kargonun teslimatı sırasında da ürün dağıtıma bölgedeki kargo acentesinden çıkmaktadır. Bu nedenle acente kargo, taşımacılık sektörünün görünen yüzüdür. Kargo firmaları müşterilerine en iyi hizmet vermek için acentelerinin en iyi şekilde hizmet vermesini sağlamaktadır. Güler yüzlü hizmet ve yaşanacak sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretmek kargo acenteliğinin temel görevleri arasında yer almaktadır. Acentelerin yaygınlaşması kargo şirketlerinin daha fazla müşteriye hitap etmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kargo firmaları acentelerinin sayısını arttırmak için çaba göstermektedir. Acentelerin sayısı artarken, hizmet kalitesinin düşmemesine özen gösterilmektedir. Acenteler arasında hizmet farkının olmaması kurumsallık açısından son derece önemlidir.

Telefonla Ulaşmak Mümkündür

Acente kargo hizmeti veren yerlere her zaman gitmek mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda kargo acenteleri müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için telefonla hizmet sağlamaktadır. Kargo acentelerine ulaşmanın iki yolu bulunmaktadır. Birincisi acenteye ait telefon numarası aranarak doğrudan şube ile bağlantı kurulabilmektedir. Genellikle kargo şirketleri acentelerinin telefon numaralarını internet sitelerinde duyurmaktadır. İkinci yöntem ise kargonun müşteri hizmetlerini aramaktır. Müşteri hizmetleri, kendilerinin çözeceği bir sorun varsa buna çözüm üretmektedir. Çözüm üretilemediği durumlarda müşterinin doğrudan kargo şubeleriyle bağlantı kurmasını sağlamaktadır.

Depolamanın Önemi

Kargo acenteleri giden kargoların ilk durağı, gelen kargoların ise son durağıdır. Bundan dolayı acentelerde depolamaya büyük önem verilmektedir. Ürünler özenli bir şekilde depolanmakta ve zarar görmemesi için özenle taşınmaktadır. Dağıtıma çıkan kargolar, alıcısı evde yoksa acente kargoya geri getirilmektedir. Böyle durumlarda kargo dağıtıcısı alıcının evine bir not kâğıdı bırakmaktadır. Bu not kâğıdından evde olmadığı için kargo teslimatının yapılamadığı yazmakta ve kargonun bulunduğu acente bilgisi yer almaktadır. Ayrıca kurye geldiği saat bilgisini de bu kâğıda yazmaktadır. Kargo alıcısı bunun ardından kargo acentesine giderek gönderisini kendisi almaktadır. Böyle bir durumda kargo alıcısının teslim edilecek ürünün güvenliği için mutlaka kimlik kartıyla birlikte acenteye gelmesi gerekmektedir. Kimlik kartı ibraz edilmediği durumlarda, kargonun teslim edilmesi mümkün olmamaktadır.