Başka Ülkeye Posta Göndermek

Posta gönderimi dünyanın en eski iletişim araçlarından birisidir. Tarihin ilk dönemlerinden itibaren ticaret yolları güzergâhları aynı zamanda posta yolu güzergâhları olarak kullanılmıştır. Günümüzde posta yollarının yaygınlaşmasıyla yurtdışına posta gönderimi oldukça kolaylaştırmaktadır. Yurtdışı posta gönderiminde hem devlete ait kurumlar hem de özel posta şirketleri hizmet vermektedir. Ayrıca kargo şirketleri de müşterilerine posta hizmeti sunmaktadır. Yurtdışına posta gönderme imkânlarının fazla olması, posta göndericilerinin işini kolaylaştırmaktadır.

Yurtdışına Posta İle Neler Gönderilir

Yurtdışı posta gönderileri daha çok küçük gönderilerle sınırlıdır. Daha büyük gönderiler için kargo seçeneği tercih edilmelidir. Posta ile gönderilebilecekler arasında; mektup, fatura, kartpostal, sözleşme, tebrik, davetiyeler, banka kartları ve küçük çaplı kutular yer almaktadır. Mektup; genellikle kâğıda olmak üzere herhangi bir nesneye yazılan yazılı metinlerdir.

Zarfın içinde yer alması, açık ya da kapalı olması mektubun niteliğinde değişikliğe neden olmaz. Mektuplarda üst kilogram limiti bulunmaktadır. 2 kilogramdan ağır olan gönderiler mektup kabul edilmez. Ayrıca yurtdışı postada mektup boyutlarının alt limiti vardır. Buna göre mektubun uzun kenarı en az 14 cm, kısa kenarı ise en az 9 cm olmalıdır. Bu boyutlandırmayı standart kartpostal boyutu olarak kabul etmek mümkündür.

Kartpostallar yurtdışı postada sıklıkla gönderilen gönderiler arasında yer almaktadır. Kartpostalların en az 9*14 cm en çok 12/23.5 cm olma şartı vardır. Belli bir milimetreye kadar kartpostal boyutlarına esneklik getirilebilmektedir. Yurtdışı posta imkânıyla gazete ve dergi yollamak da mümkündür. Türkiye’de çıkan pek çok yayın organ posta yoluyla farklı ülkelerdeki okurlarına ulaştırılmaktadır.

Yurtdışı Posta Hizmetleri

Yurtdışı posta hizmet sunan firmalar ek hizmetlerle müşterilerine yardımcı olmaktadır. Bu hizmetlerin başında alma haberli posta hizmeti gelmektedir. Yurtdışı posta gönderimine alma haberli posta özelliği dâhil edildiğinde, posta alıcısına ulaştığında göndericiye haber verilmektedir. Gönderilen postanın sadece alıcısına teslim edilmesi isteniyorsa bu durum ayrıca belirtilmelidir.

Özel teslimat hizmeti, dağıtımın öncelikli olarak yapılmasını sağlar. Bu hizmet kapsamında yurtdışı postaları daha hızlı alıcısına ulaştırılır. Alıcının bulunamadığı durumlarda, posta gönderileri göndericisine geri iletilebilir. Fakat böyle bir durumda ek hizmet masrafı alınacaktır.