Çağın Modası: E Ticaret


Dünyada ve Türkiye’de elektronik ticaret her geçen gün daha fazla artıyor. Elektronik ticaret öylesine büyüdü ki hem küçük yatırımcı, hem orta yatırımcı hem de büyük yatırımcı pazardan kendisine pay almayı başarmaktadır. Bu sektörü ayakta tutan en önemli güç kargoculuktur. Çünkü alıcıya ulaştırmanın en kolay yolu ürünü kargo ile göndermektedir. Böyle olunca e ticaret kargo gönderme yatırımcılar için oldukça önemlidir.

Anlaşma Yapın Paranız Cebinizde Kalsın

Büyük e ticaret sitelerinin tamamı kargo şirketleriyle anlaşma yapmaktadır. Hatta bu anlaşmanın boyutu, kargo şirketinin e ticaret hizmeti sağlayan internet sitesi için özel şube açmasına kadar ulaşabilmektedir. Anlaşma yapmak sadece büyük şirketlere özgü değildir. E ticaretin farklı alanlarında faaliyet gösteren küçük girişimciler de kargo firmalarıyla anlaşma yapabilirler. İsterseniz sosyal medya üzerinden ürettiği ürünleri satan küçük bir girişimci olun, isterseniz sahip olduğunuz kitap dükkânını internete de taşımak isteyen orta halli bir girişimci olun kargo ile anlaşma yapmanız size kolaylık sağlayacaktır.


Kargo firmalarıyla yapacağınız anlaşma kargo maliyetlerinizi en aza indirmenize yardımcı olacaktır. Böyle olduğu için ürünün fiyatı, alıcı için çok daha cazip olacak ve müşteri sayılarınız her geçen gün daha da büyüyecektir. Ayrıca kendinize sadık bir müşteri kitlesi yaratmanız daha da kolaylaşacaktır. Unutmayın e ticarette müşteri için en cazip edici unsur ücretsiz kargo fırsatlarıdır. Ücretsiz kargo hizmeti sunmanızın tek yolu kargo firmalarıyla anlaşma yapmanızdır. Ücretli kargo hizmeti sunduğunuz zaman kargoyla yapacağınız anlaşma yine sizin işinize yarayacaktır. Çünkü yaptığınız anlaşma sayesinde gönderinin kargo bedeli kolay bir şekilde hesaplanarak alıcıyla paylaşılacaktır. Müşterilerinizin alışveriş sepetini iptal etmelerini istemiyorsanız, onlara kargo fiyatı ile ilgili bilgi vermeniz etkili olacaktır.

Kolay Geri İadenin Önemi

E ticaret kargo gönderme sırasında ürünün alıcıya teslim edilmesiyle süreç sona ermemektedir. Alıcı ürünü beğenmediği takdirde kolay bir şekilde iade etmek istemektedir. Alıcılar kolaylıkla iade edebileceğini bildiği ürünlere çok daha fazla rağbet etmektedir. Bundan dolayı kargo gönderileriniz sırasında, geri iade sürecini de göz önünde bulundurun. Kargo geri iade prosedürlerini en aza indirmeniz ve müşteriye ürün iadesi için kargo kodu sunmanız sektördeki gücünüze güç katacaktır.