Karşılaştırma Yapmadan Karar Vermeyin

Kargonuzu göndermeden önce en uygun fiyatı bulmak için kargo firmalarının fiyatlarını mutlaka karşılaştırmalısınız. Pek çok kargo firması online olarak fiyatlandırma hizmeti sunmaktadır. Teker teker kargo firmalarının internet sitelerine girerek fiyatları öğrenebilirsiniz.

Teker teker kargo internet sitelerine girerek zaman kaybetmek istemiyorsanız arama motorlarında yapacağınız birkaç küçük aramayla desi ve ağırlık üzerinden kargo firmalarının size vereceği fiyatları karşılaştıran uygulamalar bulmanız mümkündür.

Bu uygulamalarda gönderinizin en, boy, uzunluk ve kilo bilgilerini girdikten sonra desi değeri otomatik olarak hesaplanmakta ve kargo firmalarının o günkü fiyat politikaları size sunulmaktadır. Siz, karşınızdaki kargo firması ve fiyat listesine bakarak en ucuz kargonun hangisi olduğunu görebilirsiniz.

Doğru Koli Doğru Fiyat

Kargo fiyatı belirlenirken iki etkili unsur bulunmaktadır. Birincisi kargonun ağırlığı, ikincisi ise kargonun hacmidir. Kargo fiyatı en, boy ve hacmin çarpılıp; 3000’e bölünmesiyle bulunur desi değeri hesaplanır. Desi değeri ne kadar düşük çıkarsa, kargonun fiyatı o kadar düşecektir. Desi değeri koli ebatlarının çarpımıyla bulunduğu için, mümkün olan en küçük ebattaki kolinin kullanılması kargo fiyatının ucuzlamasına katkı sağlayacaktır.

Kargonuzun ağırlığını azaltmanız mümkün değildir.

Fakat kargonuzun kolisini küçültmek mümkün olabilmektedir. Unutmayın, doğru koli boyutu ucuz kargoya giden yolun anahtarıdır. Koli boyutuna ek olarak kargo firmalarıyla yapacağınız anlaşmalar kargo fiyatınızı düşürmeye yardımcı olacaktır.

Kargo firmasının bir tek gönderi gönderen kişiye vereceği fiyatla, 100lerce gönderi yapan kişiye vereceği fiyat aynı olmaz. Düzenli olarak kargo gönderecekseniz anlaşma yapmaktan çekinmeyin.

Ek Hizmetler Fiyatı Arttırır

Kargo firmaları pek çok özelliği müşterilerine sunmaktadır. Adresten teslim, kısa mesaj ile bildirim, express teslimat, sabah saat 10’a kadar teslimat gibi özellikler müşterilerin iştahını kabartmaktadır. Ancak bütün bu uygulamaların ek bir maliyeti olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı en ucuz kargo için gerekli olmayan özellikler kargo siparişine dahil edilmemelidir.

Kargonuzu size verilecek kod üzerinden zaten internet üzerinden takip edebileceksiniz. Eğer kısa mesajla teslimat için kargo firması ek bir ücret istiyorsa bunu ödemek yerine kendi takibinizi kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca kargonun alıcının adresine değil, kargo firmasına gönderilmesi kargo fiyatını ucuzlatmaktadır.