Ağırlık ve Hacim

Uçak kargo fiyatlarının belirlenmesinde çok sayıda etken bulunmaktadır. Fiyatların belirlenmesindeki en önemli faktör gönderinin ağırlık ve hacmidir. Genellikle her yarım kiloda bir kargo fiyatları artmaktadır. Belli bir kilonun üzerinde fiyat artışları azalmaktadır. Bazı kargo firmaları boyutları belirlenen standartlara uyduğu sürece belli bir kilonun üzerine sabit bir fiyat politikası izlemektedir. Uçak kargo fiyatlarının belirlenmesinde tek kıstas ağırlık değildir. Uçakların taşıma hacminin sınırlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, hacim de önem kazanmaktadır.

Bundan dolayı fiyat belirlenirken hem ağırlık hem de hacim değerleri birlikte hesaplanmaktadır. Buna desi hesaplaması denilmektedir. Desi hesabı sonucunda gönderinin hacimsel ağırlığı bulunur ve kargo fiyatı buna göre belirlenir. Desi hesabı yapılırken gönderinin kenar ölçüleri (en, boy ve yükseklik) birbiriyle çarpılır ve kargo firması tarafından belirlenen değere bölünür. Kargonun hacimsel ağırlığının yüksek çıkmaması için göndericinin gönderisini doğru ebatlarda paketlemeye dikkat etmesi gerekmektedir. Bu noktada en uygun fiyat için mümkün olan en küçük ebatlardaki koli ile gönderinizi paketlemeye özen göstermelisiniz.

Nereden Nereye? (uçak kargo fiyatları)

Kargo fiyatları hesaplanırken gönderinin gideceği yerler arasındaki mesafe oldukça önemlidir. İzmir’den Yunanistan’a gidecek bir gönderi ile İzmir’den Brezilya’ya gidecek gönderinin aynı fiyatta olması mümkün değildir. Ayrıca gönderinin yapıldığı ve gönderinin gideceği bölgenin havaalanı ya da havalimanına olan mesafesi de kargo fiyatının belirlenmesinde etkendir. Havaalanı bulunmayan yerleşim yerlerinde, uçak kargo kullanmak için öncelikle taşınacak nesnenin en yakın havaalanına nakliyesi gerekmektedir. Bu kargo firmaları için önemli bir maliyettir. Uçak kargonun kullanımının zor olduğu bölgelerin başında havalimanı bulunmayan adalar gelmektedir. Bu gibi yerleşim yerlerinde kargo öncelikle gemi yoluyla en yakın limana, oradan ise kara yoluyla en yakın havalimanına transfer edilmektedir.

Paha Biçilemez Değer: Zaman

Gönderinin yapılacağı ve gönderinin gideceği yerin ulaşım özellikleri göz önünde bulundurularak en hesaplı kargo fiyatı hesaplanabilir. Fakat unutulmamalıdır ki dünyadaki en değerli şey zamandır. Uçak kargo hizmetleri size en hızlı teslimatı sağlayacaktır. Bundan dolayı uçak kargo fiyatlarını değerlendirirken, zamandan elde edeceğiniz kazancı göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

uçak kargo fiyatları