Türkiye’den Amazon’da satış yapmak sanıldığı kadar zor değildir ve adımlar sistemli olarak gerçekleştirildiğinde kolayca kargo gönderimi yapılabilmektedir. Bu bağlamda, FBA veya FBM modeliyle kargo gönderimi gerçekleştirilmektedir.

Fulfilled by Amazon (FBA)
Amazon birçok e-satış platformundan farklı olarak kendi depolama hizmetini verebildiği için ürünleri toplu olarak Amazon depolarına götürebilmektedir. Bu çerçevede, FBA yönteminde satış işlemi gerçekleştiğinde tüm kargolama işlemleri Amazon tarafından gerçekleştirilir.

Fulfilled by Merchant (FBM)
Bu satış modelinde ürünlerin son müşteriye kargolanması satıcılar tarafından gerçekleştirilir. Bunun dışında, 3. Taraf şirketlerden hizmet alınarak Amazon FBA modeline benzer bir organizasyon yapılması mümkündür. Bunun için, 3.taraf şirkete toplu olarak gönderilen kargolar, son kullanıcı tarafından sipariş verildikten sonra bu şirket aracılığı ile kargoya verilir. Bu yöntemler arasında, hangi modelin uygulanacağına fizibilite çalışmaları sonucunda karar verilmesi önemlidir ve Quickshipper, New York’taki deposu ile bu konuda satıcılara destek olmaktadır. (Özellikle ürün çeşidi kısıtlı olan satıcılar için ideal projeler ortaya çıkmaktadır.)

Hangi model ile çalıştığınız farketmeksizin, kargo gönderimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok önemli husus vardır.

Gönderilecek ürünün cinsi iyi tanınmalı ve Gümrük Tarife Pozisyonu (G.T.I.P) hakkında temel seviyede bilgi sahibi olunmalıdır.
Amazon’un istekleri ya da gümrükte istenebilecek dökümanlar bağlamında belge gereksinimleri iyi belirlenmelidir.
Ürünler etiketlenirken standartlara uygun olmalıdır.
Koli etiketleri düzgün basılmalıdır ve ilgili koli ile ilişkilendirilmelidir.
Pro-forma faturası detaylı olarak doldurulmalıdır.
Bu prosedürler haricinde daha ekonomik kargo gönderebilmek için aşağıdaki kurallara uymanızı öneririz.

Ürün volümetrik olarak az yer kaplamalı ve buna uygun koli seçilmelidir.
Kolide veya kutuda bombe ve şişlik oluşmamalıdır. (Lazer ışıklı, çok sensörlü ölçüm cihazları ile gerçek ölçüm yapılacağından, eğer beyan edilenden büyük ölçüler ortaya çıkarsa kargo ücretinde artış görülebilmektedir.)


Koli belirlenirken, En x Boy x Yükseklik /5000 [cm] hesabı yapılarak gerçek kilo ile karşılaştırılır ve aradaki fark kolinin elverdiği ölçüde değerlendirilebilinir.


Kargonun gideceği ülkelerdeki gümrük sınırlarından ve ortaya çıkabilecek vergilerden haberdar olmak ise diğer bir önemli konudur. Bu bağlamda, Amzon’un depolarının mevcut olduğu Amerika’da gümrüksüz ithalat sınırı 800 ABD Doları, Avustralya’da 700 ABD Doları iken, Avrupa Birliği’nde ise 22 Avro’dur. Bazı durumlarda ise, gümrük idareleri tarafından ürün için beyan edilen mal bedeli doğru bulunmayarak (örneğin, internet üzerindeki satış fiyatı referans alınarak) yeniden değer biçilir. Böyle bir tespit yapıldığında, Pro-forma faturada beyan edilen ürün bedeli gümrüksüz geçiş sınırının altında olsa da vergi uygulanmaktadır.

Quickshipper yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm bu süreçleri Amazon satıcıları için daha kolay ve anlaşılabilir hale getirmektedir. Tüm süreç boyunca satıcılara destek olmaktadır.