Dünya Artık Küçüldü

Ulaşım ve iletişim imkânlarının gelişmesiyle birlikte Türkiye’den yurtdışına kargo gönderimi artık oldukça yaygınlaştı. Eskiden aylar süren kargo gönderileri, gelişen ulaşım ve iletişim teknolojileri sayesinde günlerle sınırlı hale geldi. Türkiye’den kargo, mektup ve akla gelen bütün gönderi hizmetleri kısa zaman içerisinde alıcısına ulaştırılmaktadır.

Türkiye’den yurtdışına ulaşmanın imkânının bu kadar kolaylaşmış olması dünyanın artık çok küçük olduğunu göstermektedir. Kargo firmaları yurtdışına gönderi göndermek isteyenlere oldukça yardımcı olmaktadır. Her geçen gün yurtdışına kargo göndermek için yeni hizmetler sunulmaktadır. Türkiye’den yurtdışına kargo gönderiminde hıza ve güvenliğe önem veren çok sayıda şirket bulunmaktadır.

Yerelden Dünya Pazarına

Türkiye’deki pek çok küçük üretici, ülkesine özgü ürettiği ürünleri yurtdışına gönderme imkânı bulabilmektedir. Bunun için kargo firmaları küçük üreticilerin yanında yer almaktadır. Türkiye’den yurtdışına gönderilen ürünlerin başında tarım ürünleri gelmektedir. Tarım ürünlerinin taşıması özel bir uzmanlık alanı gerektirmektedir. Çünkü Türkiye’den yurt dışına gönderilen bu ürünler uzun bir yolculuğa çıkmaktadır. Bu süre içerisinde tarım ürünlerinin bozulmaması için belli bir sıcaklık sağlanmalıdır. Türkiye’den yurt dışına tarım ürünleri gönderimlerinde gönderilen ürünlerin bozulmasına engel olmak için bütün tedbirler alınmaktadır. Türkiye’den dünya pazarına açılan ürünler sadece tarım ürünleri ile sınırlı değildir. Gerek hammadde olarak gerekse mamul ürün olarak çok sayıda ürün Türkiye’den ihraç edilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle Türkiye’den yurtdışına gönderilecek gönderinin niteliğine göre bir firma belirlenmelidir. Gönderilecek ürün ticari amaçlıysa, ticari amaçlı gönderim yapma yetkisine sahip bir firma tercih edilmelidir. Gıda ürünü gönderiliyorsa, gıda güvenliği sertifikasına uygun şartlarda taşıma hizmet sunan şirketler tercih edilmelidir. Tehlikeli madde gönderilecekse bu mutlaka özel olarak belirtilmeli ve ilgili kriterlerin tamamı uygulanmalıdır.

Standart kargo gönderilerinde gönderi takip numarasının büyük önemi vardır. Bu takip numarası sayesinde ürünler kolay bir şekilde takip edilebilmektedir. Bundan dolayı Türkiye’den yurtdışına standart kargo gönderilecekse mutlaka kargo takip numarası not edilmelidir. Standart kargo gönderilerinde doğru paketleme yapılması önemlidir. Çünkü doğru paketleme yapma hem kargo fiyatını azaltacaktır hem de kargonun daha güvenli şekilde taşınmasını sağlayacaktır.