Adres Bilgilerinin Önemi

Kargo teslimat işleminin en önemli aşaması kargonun dağıtıcıya ulaştırılma aşamasıdır. Bu aşamanın hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için adres bilgilerinin eksiksiz ve doğru olması oldukça önemlidir. Bundan dolayı kargo firmaları adres bilgilerini alırken dikkatli davranmakta ve kargo adresleme aşamasına büyük önem vermektedir. Kargo adresleme işlemi yapılırken adres bilgileri ya müşteri tarafından doğrudan doldurulmakta ya da kargo firması tarafından doldurulduğu durumlarda mutlaka göndericiye bu bilgilerin doğru olup olmadığı teyit ettirilmektedir. Böylece olası bir adres karmaşasının önüne geçilmiş olmaktadır. Kargo göndericileri kargo adresleme konusunda müşterilerine kolaylıklar sunmaktadır. Örneğin devlet kurumlarına gönderilecek gönderiler için, bu kurumların adresleri sistemde otomatik olarak kayıtlı bulunmaktadır. Kargo görevlileri doğrudan bu adresler arasından seçim yaparak gönderinin hızlı bir şekilde teslimatını sağlamaktadır.

Adres Bilgileri Girilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kargo adresleme aşamasının en önemli kısmı bilgilerin tam doldurulması ve doldurulan bilgilerin güncel olmasıdır. Bundan dolayı adres bilgileri girilirken şehir, ilçe, semt, mahalle, sokak, numara ve daire bilgileri eksiksiz olmalıdır. Ayrıca adres kısmında ek bir tanıtım seçeneği varsa bu seçeneğe adresi tanımlayacak kısa bilgiler yazılabilmektedir. Ülkemizde zaman zaman mahalle isimleri ya da sokak numaraları değişebilmektedir. Böyle durumlarda kargoların alıcısına ulaşmasıyla ilgili ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Bunun için kargo gönderme işlemini başlatmadan önce alıcının adresinin güncel olması mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca adres bilgileri kadar önemli olan bir konu alıcının telefon numarasıdır. Kargo teslimatıyla ilgili yaşanabilecek aksaklıklarda kargo görevlileri alıcıyla telefon üzerinden haberleşecektir. Bu nedenle alıcının telefon numarası mutlaka belirtilmelidir.

Göndericinin Adresi

Kargo teslimatı sırasında hem alıcının hem de göndericinin adres bilgileri sisteme kayıt edilmektedir. Bazı durumlarda kargo göndericileri, sadece alıcı adresini tam yazıp gönderici adresini semt ya da ilçe adıyla geçiştirebilmektedir. Bu oldukça büyük bir yanlıştır. Çünkü kargo gönderme işleminde, eğer kargo alıcısına teslim edilemezse göndericisine geri iade edilecektir. Böyle bir durumda göndericinin adres bilgilerinin doğruluğu önem taşımaktadır. Bu nedenle kargo adresleme işlemi sadece alıcının değil göndericinin adres bilgilerini girmeyi de kapsamaktadır. Hem gönderici hem de alıcı adreslerinin doğru girilmesi kargo teslimatı sırasında yaşanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.